Do you spend too much money on fitness?

By Kiera Smalls

Have you ever took time to calculate how much you spend to stay fit and eat healthy? Adding up your workout classes, juices, healthy eats, race entries, and gear will make you want to throw your calculator at a wall. The reality is, we spend thousands of dollars to look and feel good and sometimes we don’t even realize it until you're staring at your bank statements at the end of the month. Let’s have an honest conversation about our “healthy” spending and how we can hack the system.

Photo via SoulCycle

Photo via SoulCycle

Fitness classes can vary from $10 to $35 a session.  A ride at Flywheel is $28 and a ride at SoulCycle is $34. Whether it’s worth it or not depends on you. For some, it’s worth it solely because of the experience. They both have a very different approach than the spin class at your local LA Fitness and they both do great marketing to convince you that it’s a community you want to be a part of.

Running a few races this year? You can expect to dish out a lot to pound the pavement. Half and full marathons range from $80-$150. Eating healthy? At some juice spots, a drink can inch its way up to $20 when you add in all the superfoods and powders, etc.

So, how much do you spend? Before continuing on, take a moment to add up your monthly and annual fitness and wellness expenses and decide whether you’re very happy with how much spend or if you need to scale down ASAP. If you need to scale down, (because that money can go to concert tickets to see Beyonce or TSwift. AmIright?) keep reading for a few hacks to save money and still get what you need to reach your healthy living goals goals.

barre-ballet-workout-class.jpg

Streamline your fitness classes:

Try ClassPass. For $89 a month you get access to hundreds of classes up to 3x a month. If you do the math, all you need to do is attend 4-5 classes within a month to cover the cost of the membership. Keep in mind that it is a little challenging to get into popular classes or classes during peak hours but there are so many options and awesome instructors to choose from.

Get a head start on race registrations:

Choose your races wisely and sign up as soon as registration opens. If you wait closer to the race date then you can expect to pay an additional $50-$100 when you could have avoided it. Be on the look out for discounts posted via social media and/or deal websites like Groupon.

Workout gear:

GOOD workout gear is hard to come by. Mix and match your fitness wardrobe by spending money on high quality tights, jackets, shoes, and sports bras, and supplement the rest (think shorts, tanks, and accessories online or at Target or Old Navy). You'll save money by investing in staples that last for a long time and getting seasonal pieces at a cheaper rate.

Healthy meals and drinks on the go:

Cook at home. We know, easier said than done but this is really the key to success. Purchase groceries from your local farmers market, buy a juicer or blender and get to work. Pick a day of the week to  prep your meals and snacks in advance. Spending an extra $100 during the week just because you didn’t make time to prep is a terrible excuse. Save your lunch money for an airplane ticket or an AirBNB for the night.

Living a healthy lifestyle doesn't have to cost a fortune.  Have hacks of your own? Don't mind spending a lot to look and feel good? We want to know your thoughts in the comment section below!

Like this article? Get more posts, resources and training tips delivered to your inbox every Monday morning. Sign up here.